Nowoczesne drzwi wejściowe - inspiracje

Drzwi wejściowe symbolicznie wyznaczają granice naszej prywatnej przestrzeni, powinny być więc nie tylko mocne, trwałe ale i piękne. Zasada, że nie wszystko złoto co się świeci znajduje swoje odzwierciedlenie również w przypadku drzwi, nie zawsze zdobią wtedy gdy są ozdobne. Cała sztuka doboru drzwi polega na tym, żeby pasowały do charakteru domu.

Ta zasada szczególnie zobowiązuje właścicieli nowoczesnych domów, bo w ofercie drzwi mało jest takich, które są eleganckie, a jednocześnie proste. Często drzwi wejściowe muszą być szersze i wyższe niż standardowe bo w nowoczesnej architekturze to duże przeszklone powierzchnie narzucają również wielkość i formę drzwi, nie może ona odbiegać od stylu całego budynku, zawsze jest to ważny detal, który może bardzo wiele zmienić w wyglądzie prostego domu – ozdobić go, jeśli są ładne i eleganckie, lub oszpecić – gdy będą zbyt wymyślne albo tandetne.

 

Kolorystyka drzwi

Kolor drzwi należy wybierać w zgodzie z założeniami kolorystycznymi całej elewacji i jej wszystkich elementów. Ta zasada powoduje, ze odcień drzwi często dobiera się do barwy okien. Nie jest to jednak jedyny sposób działania, bo odmienny kolor drzwi jest sposobem na to by wyróżnić wejście do domu. Wtedy odmienny kolor można powtórzyć w innych elementach na elewacji: cokole, słupach czy boniach, można również dopasować tylko drobne detale, takie jak oprawy oświetleniowe.

Najpopularniejsze są drzwi są drzwi w kolorach różnych gatunków drewna, białe oraz w ciemnych grafitowych kolorach. Ciemne drzwi wyglądają solidnie i poważnie, drzwi w okleinie drewnopodobnej  dobrze wyglądają z takimi dodatkami jak naturalny kamień czy cegła. Białe i inne jasne kolory nadają elewacji świeżości i lekkości. Połączenie soczystej czerwieni z ciemnoszaro elewacją nadaje wejściu piękny charakter i wyróżnia je z bryły budynku. Coraz częściej spotykamy różne odcienie szarości, błękitu czy zieleni i pomarańczu. Dzięki temu nasze domy są piękne i wyróżniają się swoją estetyką.

 

Z oknami czy bez ?

Coraz większą popularnością cieszą się drzwi zewnętrzne z przeszkleniem w skrzydle lub naświetlem bocznym. Dzięki przeszkleniu wejście wygląda bardziej elegancko, przyjaźnie a praktyczną zaletą tego rozwiązania jest wpuszczenie światła dziennego do często ciemnego i wąskiego przedsionka. Poza tym okienko lub przezroczysty pasek w przeszkleniu pozwala zobaczyć co się dzieje na zewnątrz, zanim otworzy się drzwi.

Bardzo elegancko prezentują się drzwi pełne z jednym lub dwoma naświetlami bocznymi. Takie rozwiązanie optycznie poszerza wejście do domu i nadaje mu wyższą rangę. Takie drzwi można wykonać wyższe niż standardowo, co świetnie komponuje się z dużymi płaszczyznami okien coraz częściej spotykanymi w nowoczesnych domach. Szyby w takich drzwiach wykonuje się z hartowanego i klejonego szkła wielowarstwowego, dzięki czemu nie ma zwiększonego ryzyka włamania się do domu czy zranienia przy ewentualnym zbiciu szyby. Aby zapewnić dobre właściwości izolacyjne, przeszklenia wykonuje się jako trzy szybowe, można również zamówić różne rodzaje szyb, od całkowicie przezroczystych, poprzez mleczne aż po lustro weneckie.

Pochwyt czy klamka ?

Jesteśmy przyzwyczajeni do klasycznego rozwiązanie w postaci klamki z obu stron. Ma ono wiele zalet, a najważniejszą z nich jest to że możemy łatwo dostać się do domu jeżeli drzwi są otwarte a my nie mamy klucza. Jednak od pewnego czasu obserwuje się trend zastępowania klasycznej klamki nowoczesnym pochwytem wykonanym ze stali szlachetnej czy specjalnie wyprofilowane zagłębienia lub nakładki spełniające funkcję pochwytu.

Takie detale nadają drzwiom nowoczesnego i eleganckiego wyglądu. A do innego sposobu otwierania można się łatwo przyzwyczaić lub dobrać wyposażenie dodatkowe pozwalające uniknąć noszenia kluczy, takich jak elektrozaczep z przełącznikiem, zamek elektryczny otwierany za pomocą klawiatury kodowej, czytnika kart, pilota lub skanera linii papilarnych.

 

Aplikacje ozdobne

Często nowoczesne drzwi mają dodatkowe aplikacje ozdobne ze stali szlachetnej lub wkładki imitującej drewno lub kamień. Można spotkać pochwyty wyginane w różnych kształtach, mające wkładkę z drewna czy frezowanie na blachach skrzydła. Można je również wykonać w wersji dwukolorowej, nawiązując tylko małymi elementami do detali kolorystycznych całego domu. Warto w tej sytuacji dopasować wyglądem bramę garażową, szczególnie jeżeli drzwi i brama znajdują się obok siebie.

Ciepło i bezpiecznie

Zwracanie uwagi na kształt, kolor, rodzaj materiału i estetykę drzwi ma głęboki sens, będziemy przecież patrzeć na nie codziennie przez lata. Jednak nie mniej ważne jest ich wnętrze, stabilna konstrukcja ościeżnicy i skrzydła oraz zastosowany materiał izolacyjny. By drzwi były ciepłe, powinny być wypełnione dobrym materiałem termoizolacyjnym, by były mocne i bezpieczne muszą mieć wielopunktowe ryglowanie, zabezpieczoną rozetę zamka, solidne zawiasy i konstrukcję skrzydła. By były trwałe należy zwrócić uwagę na materiał, z jakiego są wykonane, a tu obecnie na szczycie plasuje się aluminium jako odporne na korozję, deszcz i śnieg, temperatury w lecie i zimie tak bardzo różniące się od siebie w tych dwóch porach roku.

      

Bardzo ważnym parametrem jest współczynnik przenikania ciepła U. Na jego wartość wpływa materiał z jakiego są wykonane drzwi, żeby były one ciepłe muszą zawierać termoizolację z pianki poliuretanowej, a taki właśnie rodzaj izolacji jest stosowany w drzwiach aluminiowych i coraz częściej stalowych. Im więcej pianki ( im grubsze jest skrzydło), tym mamy cieplejsze drzwi. Przy zastosowaniu przeszklenia należy również zwrócić uwagę na ilość szyb, bo tu mogą się pojawić straty ciepła. Oprócz grubości izolacji skrzydła ogromne znaczenie dla parametru całych drzwi mają ościeżnice z przekładkami termicznymi, uszczelnienie między skrzydłem i ościeżnicą, termika progu oraz zastosowanie przekładki termicznej pod progiem.

Kolejnym pytaniem, na jakie musimy sobie odpowiedzieć jest kierunek otwierania drzwi. Prawe, czy lewe, otwierane do wewnątrz czy na zewnątrz ? Drzwi otwierane do wewnątrz mają zawiasy po stronie wewnętrznej, co poprawia bezpieczeństwo, a próg drzwi ochrania skrzydło przed wyważeniem. Ze względu na większą podatność na wyważenie tak zwanym taranem należy zadbać aby zamek był wielopunktowy a zawiasy miały solidną konstrukcję. Rygle powinny mieć konstrukcję dopychającą skrzydło do uszczelki ościeżnicy co zwiększa szczelność drzwi przy silnym wietrze. To rozwiązanie wymaga większej ilości miejsca i nie sprawdzi się w bardzo małym wiatrołapie. Wtedy warto rozważyć otwieranie na zewnątrz, takie drzwi łatwiej zamknąć za wychodzącymi. Jednak ze względu na to że zawiasy znajdują się po stronie zewnętrznej i są przez to podatniejsze na włamanie zaleca się wybór droższych zawiasów wpuszczanych w ościeżnicę a przez to niewidocznych.

Wiele elementów należy rozważyć przed rozpoczęciem budowy i przewidzieć w czasie wykonania otworu na drzwi, w przeciwnym wypadku może się okazać, że nie uda się już wykonać dobrej izolacji pod progowej. Należy również zaplanować sposób montażu drzwi w zależności od rodzaju muru tak aby parametry cieplne nie zostały w ten sposób pogorszone. Ościeże muru musi być wykonane z dobrej jakości materiału aby można było stabilnie zakotwić ościeżnicę i by mocowanie wytrzymało wiele cykli otwarć i zamknięć drzwi.