Targi budowlane 2011

Dopiero przed kilkoma dniami pożegnaliśmy rok 2010, a już trzeba myśleć o tym co chcemy zrealizować w sezonie 2011. Okazję do przemyśleń i poszukiwań są targi budowlane. W styczniu odwiedziliśmy imprezę liczącą się na krajowym rynku jaką jest BUDMA oraz wydarzenie w skali europejskiej czyli targi BAU 2011 w Monachium.
Na targach wystawiali swoje produkty wszyscy liczący się w branży budowlanej producenci. Można jednak zauważyć, że w Poznaniu wystawcy pokazują to co mają obecnie w swojej ofercie, natomiast w Monachium możemy zobaczyć głównie to co czeka nas w bardzo bliskiej przyszłości.

Z ciekawszych wydarzeń w naszej branży możemy odnotować nowości jakie pokazał na BUDMIE jeden z naszych wiodących Partnerów - firma Normstahl. Są to przede wszystkim nowe modele automatów do bram garażowych oraz modyfikacje ulepszające bramy segmentowe serii EURO i TOP.
Innym ciekawym produktem były bramy przeciwpożarowe wykonane z niepalnej tkaniny lub ze specjalnej zbrojonej płyty g/k o odpowiednich parametrach. Widać też coraz bardziej śmiałe kroki w kierunku nowoczesnego domu, gdzie swoje produkty pokazywać między innymi znany polski producent firma WIŚNIOWSKI.

Po targach w Poznaniu na zaproszenie naszych Partnerów firmy HORMANN i SOMMER udaliśmy się na odbywające się w cyklu dwuletnim targi budowlane BAU 2011 w Monachium. Od samego początku w oczy rzuca się doskonała organizacja targów, począwszy od parkingu i jego ogromnej pojemności, poprzez połączenia linii metra, którym dojeżdża się z lotniska pod same drzwi wejściowe na Targi, oznakowanie i infrastrukturę targów, aż po doskonały układ 14 przestronnych i idealnie skomunikowanych hal targowych. Widać od razu, że jest to obiekt zbudowany w konkretnym celu jakim jest obsługa targów, doskonale do tego przygotowanym.
W pierwszym dniu naszej wizyty zostaliśmy ugoszczeni przez firmę HORMANN. Rozpoczęliśmy naszą wizytę od prezentacji nowości 2011 i poczęstunku w sali konferencyjnej, a po chwili udaliśmy się na ogromne stoisko, gdzie wystawiony został pełny przekrój produktów tego najbardziej znanego światowego producenta. Ogromne zainteresowanie wzbudzały nowe metalowe piloty mające dwukierunkową komunikację z automatem, system izolacji ościeżnicy bramy segmentowej poprawiający współczynniki cieplne bram, wspaniałe nowe wzory drzwi zewnętrznych serii Top Prestige, linia drzwi ekonomicznych wzbogacona o naświetla boczne i górne oraz nowe modele wypełnień, nowe napędy przemysłowe, bramy rolowane które mogą być obsługiwane ręcznie, i wiele wiele innych nowości, które będą sukcesywnie wchodziły do programu produkcyjnego w bieżącym roku. 


Drugi dzień naszej wizyty był zorganizowany na stoisku producenta automatyki firmy SOMMER. Tu też oprócz miłej gościny mieliśmy okazję zobaczyć nowe piloty, które nie wymagają baterii, szlaban połączony w jeden zespół z automatem bramy przesuwnej, napęd bramy wbudowany w słupek, nowy siłownik z ramieniem łamanym. 
Także na stoisku firmy GROKE będącej w grupie SOMMER obejrzeliśmy nowe wzory drzwi aluminiowych na rok 2011 oraz dwie ciekawostki. Jedną z nich był pochwyt drzwiowy, w który wbudowano oświetlenie diodami led załączane przyciskiem w pochwycie drzwi. Drugim produktem będącym w fazie testów są drzwi zewnętrzne przesuwne chowane w ścianę. Zobaczymy co z tych nowinek znajdzie zastosowanie w codziennym użytkowaniu.

Na targach wystawiało się wiele firm, mających w swojej ofercie niezwykłe dla nas i innowacyjne produkty. 
Wśród nich wyróżniliśmy systemy parkowania samochodów w kilku poziomach za pomocą wind, umożliwiające doskonałe wykorzystanie brakującej przestrzeni do parkowania a w wersjach rozbudowanych w pełni automatyczne zaparkowanie samochodu na piątym piętrze budynku. Naprawdę ten sposób parkowania wzbudza ogromny podziw i zainteresowanie u zwiedzających. 

Kolejną linią produktów jest segment drzwi zewnętrznych wykonanych z aluminium, szkła i stali nierdzewnej. Widać już, że Europa poznała zalety i trwałość tych materiałów, naszym zdaniem za kilka lat i my się o tym przekonamy. Nie można nie zauważyć, jak dużą wagę przywiązuje się tu do oszczędzania energii, przekonują o tym ekspozycje instalacji solarnych, napędy pobierające w stanie czuwania 2W energii, wspomniane wcześniej piloty nie wymagające baterii ... 

Po zwiedzeniu ekspozycji targowych udaliśmy się na biesiadę zorganizowaną przez firmę SOMMER w najstarszym monachijskim browarze, założonym w 1328 roku Augustiner-Bräu. Doskonała kolacja i pyszne piwo pozwoliły zapomnieć o zmęczonych nogach, a lokalna muzyka wraz z konkursem trzymania pełnego kufla piwa czy wbijania gwoździ na czas krzywym młotkiem pozwalały spędzić mile czas. 

Długo by jeszcze opowiadać i wspominać, warto samemu wybrać się na tego typu imprezę, żeby zobaczyć jak to się robi na świecie ...